Task Killer, משפר ביצועים או רוצח טלפונים?

מאת: ליאב כפיר

מנהלי המשימות או הורגי המשימות (Task killers), מבטיחים ברובם שיפור בביצועים או הארכת חיי סוללה, אולם הדרך בה הם פועלים מעוררת מחלוקת בקרב משתמשי הפורומים והמפתחים השונים.


החלטתי אם כך להסביר מעט את דרך הפעולה של אותם מנהלי משימות, הסבר מדוע הם יכולים רק להזיק ולא להועיל, להציע פתרון חלופי, ולהשאיר את הבחירה בידכם.

מנהל המשימות הוא יישום אשר מאפשר לצאת בכח מיישומים אחרים אשר רצים ברקע, כאשר חלק ממנהלי היישומים אף מבצעים זאת בצורה אוטומטית מאחורי הקלעים.

ההיגיון מאחורי פיתוח יישום מסוג זה, מגיע ככל הנראה מהבנה שבה עובדת מערכת ההפעלה חלונות, כלומר – ככל שיש פחות יישומים אשר פועלים ברקע, כך הביצועים משתפרים וחיי הסוללה של המכשיר מתארכים, אבל האם זה בהכרח נכון לשימוש באנדרואיד?

Android Task Killers Explained: What They Do and Why You Shouldn't Use Them

אסביר קצת מדוע אם כך, שימוש ביישומים כאלו, יכול לפגוע בביצועים, כי מלבד אולי קומץ של טלפונים ישנים (בעלי מערכות הפעלה ישנות), אנדרואיד מנהלת משימות יפה מאוד בעצמה.

באנדרואיד תהליכים ויישומים הם שני דברים שונים. היישום יכול להישאר "לרוץ" ברקע והתהליך שלו לא בהכרח צריך להשתמש במשאבים של הטלפון. אנדרואיד שומר את היישום בזיכרון שלו, כך שהוא משיק את עצמו מהר יותר וחוזר למצב קודם. כאשר הזיכרון של המכשיר מתחיל להיגמר, אנדרואיד יתחיל אוטומטית הריגת משימות משלו, כאשר הוא מתחיל עם אלה שלא היו בשימוש הכי הרבה זמן.

אנדרואיד עושה שימוש שונה בזיכרון מחלונות, כך שבעצם ככל שהזיכרון של הטלפון יותר מלא, כך המצב טוב יותר, וזה אומר שאם ננסה להפעיל יישום שהרצנו בעבר, הוא יעלה מהר יותר, וכך מערכת האנדרואיד משתמשת בזיכרון שלה ביעילות.

אבל רוב המשתמשים שלא רגילים לתצורת עבודה מסוג זה, רואים בשימוש מוגזם בזיכרון כמה שמאט את המכשיר, כאשר בפועל הגורם הוא המעבד (CPU), אשר בו עושים שימוש רק יישומים שרצים כרגע, והוא כמעט תמיד צוואר הבקבוק.

וכך, מנהלי המשימות, פועלים מתוך הנחה שגויה שלשחרר זיכרון באנדרואיד זה טוב, וכאשר היישום הזה מושק, הוא מציג רשימה ארוכה של יישומים אשר רצים ברקע, ומאפשר להרוג אותם בלחיצה אחת (את כולם או לבחור את אילו שרוצים).

המנהל משימות מציג גם את כמות הזיכרון בשימוש וכמה זיכרון נותר לשימוש במכשיר, אבל בשום מקום הוא לא מציג את אחוז ניצול המעבד.

כפי שכבר אמרנו, זיכרון מלא באנדרואיד זה דבר חיובי, והדבר שאנחנו רוצים להתרחק ממנו הוא שימוש מופרז בעיבור, שהוא הסיבה לתחושת ההאטה בטלפון וריקון הסוללה.

לכן "רציחת" יישומים לא חיוניים אשר רצים ברקע, היא בד"כ לא נחוצה, ויתרה מכך, היא יכולה לגרום למצב הפוך ממה שרצינו, וליצור שימוש מופרז בכוח העיבוד ושימוש בסוללה, משום שבעצם הסגירה הידנית של היישומים הללו, אנחנו עושים שימוש מיותר בכוח עיבוד, שבתכלס לא היה בשימוש כאשר היישומים הללו ישבו להם בשקט ולא עשו כלום. בנוסף, יכול מאוד להיות שחלק מהתהליכים הקשורים לאותם יישומים שנסגרו ידנית, יופעלו מחדש באותו הרגע ש"נהרגו", לוקחים איתם עוד חלק מהיכולת עיבוד של הטלפון.

אם הם לא יופעלו אגב, הם עלולים לגרום לשגיאות לצוץ מתישהו בהמשך: לא נקבל הודעות טקסט, המכשיר לא יתחבר לאינטרנט או לדיבורית, השעון המעורר פתאום לא יעבוד וכנראה שנקבל גם הודעות שגיאה (force close) על יישומים פתאום, תוך כדי פגיעה בחוויות השימוש.

במקרה הזה, שימוש במנהל המשימות גורם ליותר נזק מרווח.

אם כך, מדוע לפעמים אנו מרגישים הקלה בעת שימוש באותם "רוצחי יישומים"?

לא כל היישומים נבראו שווים, בחלק מהמקרים שנשתמש במנהל המשימות, נהרוג גם יישומים אשר עשו שימוש מוגזם באחוז מכוח העיבוד, למשל יישום שניסה להתחבר כל הזמן לאינטרנט גם כשהוא לא היה צריך, ולכן נקבל את התחושה שהטלפון עובד חלק יותר (ובצדק..).

אם כך מה כן נכון לעשות?

בעבר כבר הזכרנו את תוכנת ה WatcDog Lite (בהקשר של תצרוכת החשמל באנדרואיד 2.3). ה WatcDog Lite היא סוג שונה של מנהל יישומים אשר משגיח על אחוז ה CPU במכשיר, ומתריע כאשר יישום מזדמן מתחיל לכרסם ביכולת העיבוד ללא שום סיבה, וכמו כן מאפשר "להרוג" את אותו יישום, ולהמשיך להשתמש בטלפון כאילו כלום לא קרה.

Watchdog Monitors Your Android for Run-Away Processes

אם זה חוזר על עצמו עם אותו יישום , אפשר להכניס אותו לרשימה שחורה, (או לבנה אם זה יישום או תהליך נחוץ), אבל ההמלצה שלי היא פשוט להסיר יישום "רע" שכזה.

שימו לב, כי לאחר התקנה של ה Watchdog, ייתכן והוא יתחיל להתריע על תהליך bgp כלשהו (למשל com.htc.bgp) שאוכל CPU, זהו תהליך שהוא חלק מהאנדרואיד ויש להכניסו לרשימה הלבנה של הWatchdog , ולמי שתוהה לא ניתן להורגו, ולמיטב הבנתי כרגע לפחות, הוא אחראי על סנכרון היישומים שמשתמשים באינטרנט כגון המייל הלוח שנה וכדומה.

לאחר שהבנתם מה עושה מנהל היישומים הרגיל, איך עובד האנדרואיד, ומה ניתן לעשות במקום, ההחלטה כעת איך לפעול  היא שלכם.

להורדת ה Watchdog Lite  ניתן לחפשה במרקט  (גם את הגרסא המלאה שלה בתשלום) או לסרוק את הברקוד.

Watchdog Monitors Your Android for Run-Away Processes

מודעות פרסומת

7 תגובות ל-“Task Killer, משפר ביצועים או רוצח טלפונים?

  1. מה לגבי יישומים שעולים אוטומטית עם עליית המערכת ו/או כאלה שצורכים יותר מדי דאטה ?

  2. הפתרון לבקרת DATA הטוב ביותר הדורש ROOT
    הוא DROIDWALL אשר מגדיר אילו מהישומים יכולים לעבוד בDATA של WIFI בלבד – למשל GMAIL.

  3. שמישהו יגיד לי מה לעשות ( אני לא מבין ) בטלפון מיושן כמו שלי I-1 אפשר להישתמש בטסק קילר ???

  4. רון, אני ממליץ לך לנסות לעבוד עם הwatchdog ולהחליט בעצמך אם הוא יותר יעיל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s